Zostań artystą land artu!

Materiały: 

Land art, czyli sztuka ziemi polega na tworzeniu dzieł sztuki w naturalnym krajobrazie z wykorzysta-niem elementów natury i z szacunkiem do świata przyrody. Poniżej możesz zobaczyć prace autorstwa artysty land artu Mirosława Maszlanki. Czy chciałbyś/chciałabyś zostać takim artystą? Możesz pracować sam/a, z kolegą/koleżanką albo z klasą.

Wybierz się do lasu, parku czy nad rzekę, przyjrzyj się krajobrazowi, drzewom i innym roślinom. Po-szukaj wokół patyczków, liści, kamyków czy szyszek i napisz za ich pomocą swój „list do natury”. Ale pamiętaj, żeby z szacunkiem podchodzić do roślin, szczególnie tych rzadko spotykanych.

Czy znalezione elementy coś ci przypominają, czy układają się w jakiś kształt? Może to ptak, żabka lub ślimak? A może nieznany nikomu dziwny leśny stwór? Ułóż je tak, jak podpowiada ci wyobraźnia. Możesz też narysować patykiem w piasku własny obrazek, wypleść z trawy warkocz i zawiesić go na drzewie, ułożyć z kamyków kolorową mozaikę, wytyczyć z patyczków ścieżkę mrówek. Dziełem land artu może być nawet odbicie w wodzie gałęzi, które spleciesz i wetkniesz w dno rzeki.

Dzieło gotowe? Możesz zaprosić gości na wernisaż, czyli otwarcie wystawy, pokazać im, co zrobiłeś/zrobiłaś i o nim opowiedzieć. Jeśli pracowaliście w grupie, możecie też zrobić zdjęcia swoich prac i zrobić ich wystawę w szkole.

oprac. Agnieszka Gołębiowska, fot. Mirosław Maszlanko.

landart1

Mirosław Maszlanko, Z Nad, 2017, Marwica

landart2

Mirosław Maszlanko, Odbicia, 2014, Jatne

landart3

Mirosław Maszlanko, Foliumtropia, 2019, Marwica

landart4

Mirosław Maszlanko, Dyski, 2013, Jatne

landart5

Mirosław Maszlanko, 5 Iluminacje, 2019, Marwica