Rower - ćwiczenie czyni mistrza

Materiały: rower, kask, kreda lub kawałek cegły

Aby czuć się pewnie jeżdżąc na rowerze, trzeba umieć w pełni nad nim panować. Nic nie przynosi takich efektów jak praktyka. Razem z rodzicem, bądź innym dorosłym opiekunem znajdźcie bezpieczne miejsce bez ruchu samochodowego i rowerowego, w którym będziesz mógł/mogła ćwiczyć swoje umiejętności.

Jazda slalomem

Jazda slalomem na rowerze doskonale wyrabia zmysł równowagi. Ustaw w linii prostej, oddalone od siebie na długość twojego roweru, co najmniej cztery przeszkody. Mogą to być butelki z wodą. Jedź pomiędzy przeszkodami po jak najmniejszym łuku, starając się ich nie przewrócić.

slalom

Wolno-szybko

W zależności od nawierzchni narysuj kredą, bądź patykiem dwie linie oddalone od siebie o około cztery metry (może być też więcej). Najpierw spróbuj przejechać na rowerze między liniami najszybciej jak potrafisz. Jaki jest twój rekord szybkości?

Następnie spróbuj jechać między liniami najwolniej jak umiesz. Zrób to tak, aby nie stracić równowagi i nie oprzeć stopy o podłoże.

wolno-szybko

Ćwiczenie hamowania

Narysuj na drodze linię. Kiedy będziesz przez nią przejeżdżał/przejeżdżała, hamuj. Sprawdź jaka jest twoja droga hamowania, kiedy jedziesz szybko, a jaka – kiedy jedziesz wolno. Możesz poćwiczyć również hamowanie na różnych nawierzchniach. Najpierw spróbuj na asfalcie, a później na drodze nieutwardzonej.

hamowanie

Jazda „po ósemce”

W zależności od nawierzchni narysuj kredą, bądź patykiem dużą ósemkę. Jedź na rowerze po ósemce, próbując nie zjechać poza linię.

Jazda po ósemce