Camera obscura

Materiały: 

Camera obscura to pierwowzór aparatu fotograficznego. Nazwa oznacza „ciemne pomieszczenie”. Aby zrobić prostą camerę obscurę i cieszyć się widokiem obrazu odwróconego rzucanego na kalkę potrzebujesz korpusu urządzenia. Zrobisz go z dwóch rolek po papierze toaletowym, połączony w jedną tubę o regulowanej długości.

Weź pierwszą rolkę i natnij ją nożyczkami lub nożykiem od krawędzi do 1/3 jej długości. Dzięki temu łatwiej będzie wsunąć jedną rolkę w drugą. To ważne by długość korpusu camery obscury był regulowany, wydłużając lub skracając tubę będziesz regulować ostrość obrazu. Przy pomocy plasteliny lub taśmy klejącej na drugim końcu rolki (tym nierozciętym) zamocuj szkło powiększające lub lupkę.

Połącz obydwie rolki wsuwając pierwszą rolkę (tę naciętą) w drugą. Camera obscura gotowa! Żeby ją wypróbować potrzebna jest słoneczna pogoda.

Jeśli dziś ładnie świeci słońce, wyjdź na dwór i stań w miejscu zacienionym. Skieruj swoją camerę w kierunki ładnie oświetlonego słońcem obiektu: drzewa, ławki, kolegi lub koleżanki. Część z lupą powinna być skierowana na obiekt, a ty wyszukuj obrazu na „ekraniku” z papieru. Jeśli obraz jest nieostry, skróć lub wydłuż tubę.

oprac. Piotr Jachuła, fot. Gosia Świderek

Camera obscura Camera obscura